RESULTAT

Bromölla Marathon 20010728

PLAC.

NAMN FÖDD FÖRENING

VARVTID

RESULTAT

KLASS: 1  M
1.
2.
3.
Fredrik Henriksson
Kim Rasmusson
Federico Hernandez
-71
-67
-68
Arvika LK
Viking Atletik
Solvikingar
1:28:25
1:43:50
1.33:40
3:03:37
3:22:14
3:22:56

KLASS: 2  M35
1.
2.
3.
Ulf Nilsson
Tobbe Petterson
Hans Nyberg
-64
-66
-63
FK Råby
F 16 IF
ALE90 IK
1:33:17
1:45:40
2:10:38
3:23:57
3:48:27
4:42:08

KLASS: 3  M40
1.
2.
3.
4
Åge Nielsen
Kenneth Jonsson
Sonny Persson
Göran Andersson
-59
-61
-58
-61
ALE90 IK
JFF Motion
Malmö Spårvägars IF
Heleneholms IF
1:33:28
1:41:26
2:06:06
2:02:21
3:10:40
3:33:58
4:41:25
5:35:33

KLASS: 4  M45
1.
2.
3.
Olle Forsling
Göran Rastamo
Torbjörn Karlsson
-55
-55
-53
Lerums Friidrott
Malmö Spårvägars IF
Arvika LK
1:55:04
2:01:14
2:01:42
4:10:59
4:46:13
5:05:13

KLASS: 5  M50
1.
2.
3.
Göran Önnerby
Henrik Espersen
Lars Almqvist
-49
-51
-51
Anderstorps OK
Viking Atletik
IFK Helsingborg
1:42:53
1:50:54
1:56:44
3:29:25
3:51:43
4:28:08

KLASS: 6  M55
1.
2.
3.
4.

5.
Hugo Liss
Lennart Skoog
Harry Smedts
Peter Wieneke

Gert Harrysson
-42
-46
-43
-46

-42
Örebro AIK
Stengungsund OK
Sabena Belgium
Marathon-Club Deutschland 100
Åkulla SK
1:56:41
1:52:22
2:09:06
2:17:49

2:01:47
3:51:14
4:01:40
4:29:26
4:47:16

4:54:03

KLASS: 7  M60
1.
2.
3.
4.
Håkan Sjöö
Eiry Ranvide
Karl Strandqvist
Hans Orsing
-40
-40
-41
-40
Växjö Löpareklubb
Malmö Spårvägars IF
Ryssbergets IK
IFK Helsingborg
1:52:22
2:07:05
2:09:16
2:28:21
4:01:49
4:37:44
4:58:45
5:19:18

KLASS: 10  M65
1. Horst Preisler -35 Lav Hamburg-Nord Deutschland 1:59:01 4:06:49

KLASS: 10  M75+
1. Jacop Lundström -25 FK Snapphanarna 2:28:25 5:32:03

KLASS: 11  M Motion
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Ronny Wallin
Stefan Samuelsson
Olle Halldén
Per Lundberg
Jens Rydberg
Jan Hallden
Thomas Zemturis
Pär Sikö
Mikael von Delwig
-53
-72
-58
-48
-58
-54
-58
-76
-63
Simrishamns Kommunala IF
Fugazi Inc
Malmö
Lugi
Växjö Löpareklubb
IF Saab Trollhättan
SK 65 Sundsvall
Lund
Vällingby
1:42:54
1:47:49
1:44:18
2:02:40
2:06:51
2:02:45
2:05:55
1:53:08
2:05:39
3:36:35
3:44:18
4:02:56
4:21:46
4:38:18
4:54:03
4:55:41
4:58:20
5:15:02

KLASS: 12  K
1. Susanne Jönsson -73 IS Göta 2:01:48 4:22:20

KLASS: 23  M Halvmarathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
Ludovic Vaugarny
Hans Karlsson
Per-Olof Olsson
Per-Arne Persson
Joakim Bydinger
Vesa Knuuti
Lennie Thörn
Joakim Eriksson
Christian Nilsson
Jörgen Strandkvist
Ingmar Nilsson
Per Hall
Gert-Åke Englund
Sarne Appelros
Johan Kroon
Mats Insulander
Robert Andersson
Per-Magnus Jakopsson
Mårten Niklasson
Lars Ericson
Sixten Winberg
22.Bo-Göran Jacopsson
23.Ingmar Johnsson
Ryssbergets IK
Växjö Löpareklubb
Ryssbergets IK
FK Göingarna
Fredrika IK
Gränums IF
Kyrkhults SK
Lunds Tekn. Högskola
Ryssbergets IK
FK Åsen
Emmislöv
Tomelilla
Knislinge Schackklubb
Gränums IF
Knäred
Elsa AB

Räddningsverkets IF
Göteborg
Bromölla
FK Åsen
Team Blekinge
Knäred
Heleneholms IF
1:25:24
1:32:26
1:33:07
1:36:05
1:38:03
1:40:53
1:42:07
1:42:25
1:44:57
1:45:36
1:47:14
1:50:27
1:58:26
2:01:17
2:02:10
2:04:01
2:09:26
2:12:10
2:13:01
2:15:14
2:16:14
2:19:23
2:23:52

KLASS: 24  K Halvmarathon
1.
2.
3.
Ingrid Holmgren
Solveig Ohlsson
Lisbeth Johnsson
Team Blekinge
Team Blekinge
Ryssbergets IK
1:43:13
1:55:55
2:24:35