R E S U L T A T

TÄVLING                  :
BROMÖLLA MARATHON
DATUM                     : 2003-09-06
ARRANGÖR             : RYSSBERGETS IK

PLAC. NAMN

FÖDD

FÖRENING ½-MARATHON MARATHON

KLASS: 1  M   Marathon
1.
2.
3.

Persson, Tomas
Bramstång, Mattias
Sjölander, Jesper

-79
-75
-69
Björnstorps IF
Halmstad Garnison IF
Björnstorps IF
2:54:01
3:19:22
3:36:43

KLASS: 2  M35   Marathon
1.
2.
3.
4.

Svensson, Joakim
Bengtsson, Anders
Petterson, Tobbe
Evaldsson, Ulf

-66
-66
-66
-66
Hultsfreds LK
Ryssbergets IK
Heleneholms IF
Ystads IF
3:05:04
3:12:00
3:34:40
3:36:04

KLASS: 3  M40   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.

Hartikainen, Reima
Nilsson, Jörgen
Jorinder, Olle
Lindén, Magnus
Nielsen, Åge
Persson, Conny
Adolfsson, Lennart
Engdahl Lars-Åke
Månsson, Peter
Jonsson, Kenneth
Hultgren Eddy
Andersson, Lars
Bergmark Gunnar
Elmqvist, Bert
Nyberg, Hans

-63
-63 
-62
-59
-59

-60
-62
-60
-63
-59
-59
-59
-61
-59
-63
IFK Skövde FIK
Heleneholms IF
Flemingsbergs SK
Ystads IF
Ale 90 IK
Solvikingarna
Anderstorps OK
GF Idrott
Växjö LK
Heleneholms IF
Team Blekinge
Storådalens SK
Växjö LK
Heleneholms IF
Ale 90 IK
2:38:46
2:57:01
3:00:47
3:02:12
3:03:24
3:13:32
3:19:53
3:20:14
3:28:40
3:33:30
3:34:26
3:43:21
3:46:50
3:52:37
4:28:37

KLASS: 4  M45   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Bäckström, Tommy
Jaktlund, Peter
Malmgren, Thomas
Martinsson, Ove
Persson, Anders
Bengtsson, Åke
Thorsson, Sven-Gunnar
Blücher, Tord
-58
-55
-58
-54
-55
-55
-57
-58
Solvikingarna
Kvarnsvedens GoIf FIK
Flemingsbergs SK
Vänersborg AIK
GF Idrott 
Elmhults SC
Anderstorps OK
Storådalens SK
2:50:33
2:52:07
2:55:13
3:05:22

3:19:20
3:38:09
3:44:44
3:46:38

KLASS: 5  M50   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Bäckström, Lars
Svanfelt, Tord
Önnerby, Göran
Olofsson, Åke
Lennström, Göran
Sjögreen, Steen
Almqvist, Lars
Munch Madsen, Anders
Möller-Christensen, Carsten 

-50
-49
-49
-52
-49
-50
-51
-49
-53
Högsbo AIK
Heleneholms IF
Anderstorps OK
Tibro AIK FIK
Hultsfreds LK
Motionsklubben Amager
IFK Helsingborg
Ölstykke
ASG Danmark
3:09:47
3:18:02
3:22:16
3:32:37
3:37:30
3:43:08
4:00:28
4:02:46
4:28:26

KLASS: 6  M55   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.

Olofsson, Bengt
Voronen, Niilo
Suneson, Björn
Andersson, Hans-Ingvar
Krans, Kjell
Boqvist, Lasse
Englund, Tommy
Lundell, Jan
Svensson, Bengt-Åke
Franzén, Leif
Gustavsson, Kurt
Skoog, Lennart  

-47
-47
-48
-47
-48
-46
-48
-48
-45
-46
-46
-46
Östhammar FI
SOK Knallen
Majornas IK
Heleneholms IF
Iggesunds SK
SLK Oxelösund
SK Glid
Team Blekinge
SK Glid
IFK Stängnäs
Hultsfreds LK
Stenungsunds OK
3:03:58
3:09:30
3:17:54
3:18:13
3:21:19
3:21:42
3:26:07
3:40:41
3:58:31
3:59:04
4:09:18
4:19:35

KLASS: 7  M60   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Liss, Hugo
Wahlqvist, Sture
Videfors, Björn
Eriksson, Anders
Engman, Ove
Söderström, Stig
Brodin, Frank
Sjöö, Håkan
Bengtsson, Lennart

-42
-43
-40
-43
-39
-43
-43
-40
-42
Örebro AIK
Iggesunds SK
GF Idrott
Växjö LK
Elvans IF
Kvarnsvedens GoIf FIK
Solvikingarna
Växjö LK
Solvikingarna 
3:23:39
3:24:50
3:30:06
3:50:12
4:01:33
4:06:12
4:14:50
4:15:32
4:20:03

KLASS: 8  M65   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Larsson, Jörgen
Fransson, Ingvar
Likar, Johannes
Lanzén, Bertil
Ekberg, Bernth
Nyström, K-G
Åkerlundh, Bo-Inge
Persson, Lennart  

-38
-36
-38
-38
-37
-38
-38
-37
IFK Västerås 
Växjö Norra IF
Malmö FK
Ryssbergets IK
Mariestads AIF
Vi som springer LLK
Vi som springer LLK
IS Skanne
3:25:09
3:47:46
3:55:33
4:01:27
4:20:54
4:32:21
4:42:20
4:52:41

KLASS: 9  M70   Marathon
1.
2.
3.
4.

Åkerberg, Gert-Arne
Linder, Kjell
Svensson, Helge
Irvegård, Gunnar

-31
-30
-33
-33
Laholms IF
Väckelsångs IK
Heleneholms IF
Arlanda-Märsta SK
3:41:19
3:45:35
4:43:47
4:55:51

KLASS: 12  M Öppen klass   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.

Petersson, Bengt
Belkå, Patrik
Svensson, Benny
Bengtsson, Thomas
Risberg, Thomas
Appelros, Sarne
Bölte, Sven
Olsson, Lennart
Rydberg, Jens
Schuh, Ralf
Karlsson, Leif
Halldén, Jan
Ström, Anders
Johansson, Mats
Bengtsson, Ingvar
Sundberg, Jerker
Larsson, Stefan
Christensen, Ulf 

-50
-65
-71
-79
-69
-39
-68
-61
-58
-66
-49
-54
-60
-63
-49
-55
-61
-54
Malmö
Huaröd
Bjärred
Elmhults SC
Trelleborg
Gränums IF
Malmö
Laholms IF
Växjö LK
Lund 
UF Contact
IF Saab
Malmö
Svenska Mustangklubben
OK Orion
Lomma
Västerås
SMHI
3:23:10
3:31:36
3:48:49
3:50:01
3:54:53
3:59:38
3:59:48
4:01:17
4:01:40
4:03:05
4:19:18
4:22:24
4:26:27
4:29:14

4:30:01
4:36:23
4:48:11
5:02:58

KLASS: 13  K Sen Marathon
1.

Johnsson Viktoria

-69 Stranda LK 3:51:48

KLASS: 14  K35   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.

Hartikainen, Torill Fonn
Sundberg, Pia
Jönsson, Melena
Nordholme, Susanne
Beyersdorff, Karin

-67
-66
-66
-66
-64
IFK Skövde FIK
Vi som springer LLK
Ljungby FIK
Simrishamn AIF
Kexholms SK
3:52:04
4:05:34
4:13:39
4:26:09

4:34:02
 
KLASS: 15  K40   Marathon
1.
2.
3.
4.

Bak, Eva
Johansson, Susanne
Irmelin Hansen, Gurli
Hammarstrand, Carina  

-62
-63
-61
-62 
Viking Danmark
Växjö LK
ASG Danmark
IS Skanne
3:18:16
3:49:05
4:14:23
5:12:05

KLASS: 16  K45  Marathon
1.
2

Sjödin, Karin
Hedlund, Angela 

-57
-57
IFK Lund
Simrishamn AIF
3:21:36
3:59:51

KLASS: 17  K50  Marathon
1.
2

Paldan Sörensen, Marit
Jensen, Jette

-49
-50
Viking Danmark
Sån Danmark
3:41:45
3:46:56

KLASS: 18  K55  Marathon
1.
2.

Knutsson Inger
Malmström Brita

-45
-44
Lenhovda IF
Växjö LK
4:31:04
4:53:49

KLASS: 19  K60  Marathon
1.
2.

Madsen, Birger
Cronqvist, Kerstin

-43
-43
Smogebak
Växjö LK
4:16:55
5:09:45

KLASS: 25 M   Halvmarathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.

Persson, Joakim
Carlsson, Jonas
Vaugarny, Ludovic
Snygg, Ulrik
Bengtsson Jonas
Rosengren, Kenneth
Josefsson, Thomas
Nordfjäll, John
Pettersson, Torgny
Martinez, Martin
Rytterkull, Markus
Bergqvist Mikael 
Thörn, Niklas
Svensson, Peter
Olsson, Johan
Andersson, Jan-Erik
Strandkvist Jörgen
Tonasson, Jan
Bern, Tomas
Gunnarsson, Rune
Svensson, Mats
Olsson, Hans-Åke
Sennerstig, Cehå 
Pettersson, Johan
Appelquist, Niklas
Johansson, Bo
Mandelholm, Ronny
Faijermo, Matts
Kullman, Kent
Nilsson, Bengt
Englund Gert-Åke
Oskarsson, Jonas
Andersson, Johnny
Möller, Kjell
Ericsson, Lars-Ivar
Anjert, Göran
Olausson, Lars-Göran
Ljungquist, Pontus
Alm, Lars-Göran
Persson, Bengt
Persson, Jonas
Lerm, Karl
Graham, Steve 
Lundström, Jacob 

-70
 
-75
-69
 
 
-68
-71
 
-52
-69
-61
-72
-60
-72
-64
-64
 
-64
-44 
 
-49
-53 
 
-76
 
-49
-59
-51
-66
 
-69
-61
-49 
-48
 
-52
-74
-55
-38
-70
-66
-58 
Björnstorps IF
Solvikingarna
Ryssbergets IK
Öresundskraft
GF Idrott
LK Myran
Kristianstads Polisens IF
Triathlon Syd
TEAM de Luca
Björnstorps IF
Heleneholms Triathlon
Växjö LK
Kyrkhults SK
Tarkett-sommer fritid
Växjö LK
Björkfors Goif
FK Åsen
Gränums IF
Södra Sandby 
FK Göingarna
Vä IF
Härlövs IF
Eslöv
Nybro
Bromölla
Bunkeflostrand
Gränums IF
Fjälkinge
Olofströms Kraft 
Fjälkinge
Knislinge Schackklubb 
Lyckeby Stärkelsen 
Lyckeby Stärkelsen
FK Snapphanarna
Centerpartiet
GF Idrott 
Team Blekinge
Malmö
FK Snapphanarna
Ryssbergets IK
Kristianstad
Phobians South Africa
Rand Water 
FK Snapphanarna
1:16:32
1:16:34
1:18:45
1:22:20
1:22:53
1:26:09
1:27:07
1:27:19
1:27:41
1:29:26
1:32:20
1:36:38
1:37:10
1:37:17
1:38:02
1:39:57
1:41:51
1:42:12
1:42:26
1:42:36
1:42:51
1:43:09
1:43:10
1:43:32
1:47:09
1:51:01
1:51:20
1:51:28
1:52:06
1:52:11
1:53:39
1:53:47
1:53:48
1:54:55
1:55:43
1:57:36
1:59:51
2:00:11
2:03:27
2:16:27
2:17:01
2:19:19
2:19:19
2:33:51

KLASS: 26 K   Halvmarathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Martinez, Carolina
Skiöld, Petra
Stjerna, Marita
Salomonsson, Cecilia
Lindahl, Gun
Thorstensdotter, Ida
Ny, Pernilla
Svensson, Emma
Rohlin, Linnea  0

-80
-75
-62
 
 
 
-69

Björnstorps IF
Kristianstad
Heleneholms IF
Mölndal
Simrishamn AIF
Sölvesborg
Heleneholms Triathlon
Göteborg
Åhus FK
1:27:58
1:39:54
1:41:06
1:43:13
1:43:36
1:52:07
1:53:34
2:06:29
2:09:15