R E S U L T A T

TÄVLING                  :
BROMÖLLA MARATHON
DATUM                     : 2004-08-07
ARRANGÖR             : RYSSBERGETS IK

PLAC. NAMN

FÖDD

FÖRENING ½-MARATHON MARATHON

KLASS: 1  M   Marathon
1.
2.

Sand, Johan
Nugent, Ross

-72
-78
Flemingsbergs SK
ST. Albans Striders
2:57:18
3:26:14

KLASS: 2  M35   Marathon
1.
2.
3.

Hagberg, Tommy
Nilsson, Rickard
Sjölander, Jesper

-68
-65
-69
Växjö LK
Lunds Lasarettets IF
Björnstorps IF
3:23:24
3:56:04
4:33:44

KLASS: 3  M40   Marathon
1.
2.
3.

Oredsson, Ulf
Johnsson, Kenneth
Välitalo, Soini

-63
-61
-63
Åhus FK
Heleneholms IF
Gränums IF
3:25:16
3:36:08
3:40:00

KLASS: 4  M45   Marathon
1.
2.
3.
4.

Nilsson, Hasse I
Ask, Henrik
Hultgren, Eddy
Beyersdorff, Ingo

-57
-56
-59
-57
Ryssbergets IK
Björnstorps IF
Team Blekinge
Kexholms SK
3:30:55
3:42:11
3:54:44
5:04:56

KLASS: 5  M50   Marathon
1.
2.
3.
4.

Skinnerup, Leif
Sjögren, Steen
Tydesjö, Emanuel
Möller-Christensen, Carsten

-54
-50
-50
-53
Greve Trim Danmark
Team Kaiser
Ryssbergets IK
ASG Danmark
3:53:09
3:55:10
4:08:04
4:49:21

KLASS: 6  M55   Marathon
1.
2.
3.

Franzén, Leif
Skoog, Lennart
Kolnby, Kenneth

-46
-46
-46
IFK Strängnäs
Stenungsunds OK
Heleneholms IF
4:09:52
4:10:40
4:54:02

KLASS: 7  M60   Marathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Liss, Hugo
Pedersen, Martin
Brodin, Frank
Hvitfeldt, P-O
Hidefjäll, John Anders
Sandh, Ola
Sjöö, Håkan
Rasmusson, Gunnar

-42
-40
-43
-43
-40
-44
-40
-37
Storådalens SK
Laholms IF
Solvikingarna
IFK Mora FK
Västerås FK
Flemingsbergs SK
Växjö LK
ELM Danmark
3:33:43
4:13:03
4:18:52
4:20:46
4:33:27
4:38:04
4:39:50
4:42:57

KLASS: 8  M65   Marathon
1.
2.
3.

Åkerlund, Bo-Inge
Lindberg, Urban
Gleisner, Stig

-38
-38
-37
Vi som springer LLK
IFK Helsingborg
Vi som springer LLK
4:59:46
5:05:39
5:34:20

KLASS: 9  M70   Marathon
1.

Linder, Kjell

-30 Väckelsångs IK 3:52:33

KLASS: 10  M75   Marathon
1.

Lindstedt, Erik

-29 Ryssbergets IK 5:12:38

KLASS: 12  M Öppen klass   Marathon
1.
2.
3.
4.

Hällstorp, Georg
Liif, Anders
Sterneland, Jerker
Andersson, Håkan

 
-58
-69
-67
Boxningsklubben Elegan
Norrköping
Outokumpu FoU IF
Mjölby
3:27:00
3:28:05
3:54:30
4:35:39

KLASS: 13  K Sen Marathon
1.

Lundberg, Pernilla

-72 Lenhovda IF 4:04:13
 
KLASS: 15  K40   Marathon
1.
2.

Johansson, Susanne
Beyersdorff, Karin

-63
-64
Växjö LK
Kexholms SK
4:10:45
5:04:57

KLASS: 18  K55  Marathon
1. Knutsson, Inger -45 Lenhovda IF 4:37:54

KLASS: 24  K
Öppen klass  Marathon
1.
2.

Aistrup, Caroline
Munch Nielsen, Birgitte

Köbenhamn
Ultra TEAM DK
3:30:09
3:44:00

KLASS: 25 M   Halvmarathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
47.
48.
49.
50.
51.
52.
53.
54.
55.
56.

Persson, Joakim
Vaugarny, Ludovic
Snygg, Ulrik
Nilsson, Ulf
Tilderkvist, Kristofer
Gustavsson, Dan
Josefsson, Thomas
Berndtsson, Bengt-Åke
Carlsson, Magnus
Anderberg, Tomas
Hossain, Syed Nashid
Bengtsson, Thomas
Edvardsson, Per
Ferm, Richard
Torstensson, Bennie
Sturesson, Krister
Bengtsson, Åke
Persson, Per-Arne
Alm, Lars-Göran
Mukka, Kurt
Simonsson, Sven
Gustafsson, Anders
Jössang, Magne
Björklund, Mattias
Leandersson, Roger
Liif, Petter
Madsen, Johnny
Bergman, Jens
Niklasson, Mårten
Ivarsson, Ulf 
Möller, Kjell
Ljungquist, Pontus
Söderholm, Dan
Hagander, Olof
Nilsson, Thomas
Hall, Per
Svensson, Patrik
Lundström, Thorbjörn
Englund, Gert-Åke
Hed, Börje
Fjelde, Tor-Einar
Bexell, Daniel
Johansson, Micke
Appelros, Sarne
Johansson, Björn
Klintö, Magnus
Hansson, Tommy
Johansson, Bo
Olsson, Martin
Olsson, Yngve
Theander, Jan
Persson, Lennart
Pålsson, Bertil
Andersson, Björn
Kjöller-Petersen, Henning
Mossberg, Kjell

Björnstorps IF
Ryssbergets IK
Öresundskraft IF
Råby FK
Ryssbergets IK 
Team Blekinge
Kristianstads Polisens IF
Ryssbergets IK
Söderåkra
Växjö LK
Dhaka Bangladesh
Elmhults SC
Hässleholm AIS
Ryssbergets IK
Ronneby OK
Olofströms Kraft
Elmhults SC
FK Göingarna
FK Snapphanarna
Karlshamn
Hässleholm AIS
Tidaholm SOK Sisu
Jörpeland Norge
Hvetlanda SK
Kyrkhults SK
Norrköping 
Tarkett Fritid
Bromölla Kanotklubb
Lugi SK
Gränums IF
FK Snapphanarna
Malmö
Kalmar Industries
Lund
Ronneby
Skånemejeriet Lunnarp
Växjö LK
Sölvesborg
Knislinge Schackklubb
Samres AB
Jörpeland Norge
Lund
Bromölla Kanotklubb
Gränums IF
Bromölla
Sölvesborg
HLK-92
Bunkeflostrand
Ronneby
Tarkett
Näsum
IS Skanne
Heleneholms IF
Bromölla
ELM Danmark
Ale 90 IK
1:20:40
1:20:45
1:24:25
1:28:41
1:29:05
1:29:39
1:31:08
1:32:03
1:34:51
1:35:21
1:35:54
1:36:34
1:38:43
1:38:59
1:39:47
1:39:54
1:41:16
1:42:32
1:43:06
1:43:19
1:43:28
1:43:33
1:43:34
1:44:47
1:45:00
1:45:41
1:47:06
1:47:19
1:47:20
1:50:38
1:50:49
1:51:43
1:51:59
1:53:18
1:53:20
1:54:06
1:54:16
1:56:14
1:57:10
1:57:59
1:59:07
1:59:29
2:00:13
2:00:43
2:00:44
2:03:29
2:04:24
2:04:39
2:05:49
2:06:37
2:06:53
2:11:12
2:17:21
2:24:58
2:27:06
2:36:10

KLASS: 26 K   Halvmarathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Ohlsson, Solveig
Holmgren, Ingrid
Edvardsson, Anita
Gadd, Viktoria
Leandersson, Laila
Leandersson, Cecilia
Balcanovic, Silvana
Ask, Margareta
Liljesson, Rynée
Hed, Lena

Team Blekinge
Team Blekinge
Hässleholm AIS
Ronneby
Kyrkhults SK
Kyrkhults SK
Perstorp
Dalby
Lund
Lund
1:45:48
1:46:33
1:50:48
1:55:32
1:57:23
2:01:17
2:04:34
2:41:43
2:54:54
3:04:02