R E S U L T A T

Bromölla Marathon 1999

PLAC.

START
NUMMER

NAMN FÖDD FÖRENING

RESULTAT


KLASS: 1  M
1.
2.
3.
584
585
581
Bengt Mattsson
Jesper Sjölander
Håkan Svensson
-61
-69
-67
Härlövs IF
Björnstorps IF
Hässleholms AIS
2:27:40
3:12:00
3:30:30
KLASS: 2  M 35
1.
2.
601
600
Tom Petersen
Kenneth Jonsson
-63
-61
Björnstorps IF
Lugi Friidrott
3:22:13
3:49:40
KLASS: 3  M 40
1.
622 Torbjörn Jidefur -58 Hovslätts IK 3:47:14
KLASS: 4  M 45
1.
2.
3.
4.
5.
6.
645
641
644
640
643
646
Robert Manatunga
Kenneth Rosengren
Bo Andersson
Bengt Håkansson
Kenneth Svensson
Lars Almqvist
-53
-52
-52
-53
-51
-51
Härlövs IF
LK Myran
Björnstorps IF
LK Myran
IS Skanne
IFK Helsingborg
2:58:47
3:03:22
3:20:27
3:21:28
3:24:25
4:13:33
KLASS: 5  M 50
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
667
663
660
662
666
665
661
Sören Meurling
Bo Sjödahl
Bengt Larsson
Per Jönsson
Leif Franzén
Nils-Olof Björnsson
Stefan Lamme
-49
-46
-45
-45
-46
-47
-47
Heleneholms IF
LK Myran
LK Myran
IFK Helsingborg
IFK Strängnäs
Heleneholms IF
Simrishams AIF
2:54:07
3:18:24
3:28:29
3:32:14
3:38:17
3:38:53
4:35:16
KLASS: 6  M 55
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
684
686
685
682
681
687
680
Björn Widefors
Frank Brodin
Gert I Nilsson
Håkan Sjöö
Klas Fjällrot
Kjell Åke Åkesson
Bertil Larsson
-40
-43
-41
-40
-44
-44
-40
GF Idrott
Solvikingarna
Björnstorps IF
Växjö Löparklubb
Heleneholms IF
Växjö Löparklubb
IK Jordbänningarna
Haninge
3:07:15
3:29:24
3:34:27
3:56:15
4:06:13
4:12:54
4:18:52
KLASS: 7  M 60
1.
2.
3.
4.
5.
6.
704
703
701
706
700
705
Ulf Agrell
Bertil Claesson
Stig Hellström
Lennart Persson
Bo-Inge Åkerlundh
Erhard Filtenborg
-39
-39
-36
-37
-38
-39
Heleneholms IF
Heleneholms IF
Fredrikshofs FIF
IS Skanne
Vi som springer
SÖAM Danmark
3:31:02
3:36:06
3:38:58
4:06:32
4:16:30
4:21:40
KLASS: 8  M 65
1.
2.
721
720
Tore Billman
Sven-Erik Åkerman
-30
-34
Fredrikshofs FIF
FK Snapphanarna
4:26:52
5:20:43
KLASS: 9  M 70
1.

730

Jacop Lundström -25 FK Snapphanarna 4:08:51
KLASS: 11  M Motion
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
755
753
758
754
759
757
751
750
Anders Gyllenius
Jan Borgqvist
Stig Nielsen
Mikael Blomé
Johnny Tronstad
Jouni Nieminen
Ulf Palmgren
Mattias Wärn
-52
-60
-65
-73
-47
-57
-68
-69
Stockholm
UF Contact
Heleneholms IF
Lund
Voac
Hagunda IF
Intersport Väla
Göteborg
2:57:22
3:20:14
3:24:00
3:57:22
3:58:19
4:00:06
4:02:51
4:58:22
KLASS: 16  K 50 Marathon
1.

810

Solweig Andersson -47 Simrishams AIF 4:06:35
KLASS: 17  K 55
1.

815

Gunilla Franzén -44 IFK Strängnäs 4:24:21
KLASS: 22  K Motion
1.

840

Marianne Alanko -73 Lund 3:59:50
KLASS: 23  M Halvmarathon
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.

37.
38.

39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.

46.
47.
48.
49.

50.

32
56
53
34
29
15
49
18
59
57
16
25
45
37
38
30
47
26
51
7
31
48
36
46
54
20
52
58
19
40
21
5
24
23
50
44

3
39

42
41
28
43
13
35
10

6
27
1
4

33

Andreas Ahl
Jonas Karlsson
Christer Ryman
Per Markus Jönsson
Thomas Börjesson
Eddy Hultgren
Ulf Oredsson
Hans Karlsson
Ulf Nilsson
Per-Olof Olsson
Per-Olof Gunnarsson
Joacim Åberg
Lars Lindblad
Peter Reimer
Per-Arne Persson
Gösta Bengtsson
Bengt Dahlberg
Per Skottén
Robert Jönsson
Göran Karlsson
Lars-Göran Leo
Magnus Nilsson
Thomas Persson
Hans Åke Olsson
Rune Gunnarsson
Ingemar Nilsson
Christian Nilsson
Jörgen Eriksson
Sven Olsson
Göran Andersson
Jan Theander
Olle Albinsson
Per Hall
Åke Mattsson
Jan Malmkvist
Kristian Jägenmark

Carl Andersson
Mats Helgesson

Anders Sturesson
Tommy Persson
Björn Johansson
Glenn Svensson
Göran Brorsson
Bengt-Åke Jansson
Bruno Oredsson

Patrik Kirkhorn
Claes Olsson
Roland Hanseke
Peter Johnsson

Bertil Svensson
-68
-70
-66
-73
-62
-59
-63
-55



-71
-70

-36
-56
-59
-61
-50
-48
-60
-75
-49
-44

-79


-61

-46
-58
-44
-67
-67

-51
-55

-43
-54
-77


-56
-44
-65

-77
-43



-25
Hässelby SK
Brittatorps TK
Skillingaryds FK
Ryssbergets IK
Team Blekinge
Team Blekinge
Råby FK
Växjö Löparklubb
Råby FK
Ryssbergets IK
Team Blekinge
Räddn.tjänst Väst
Eftec IF
FK Snapphanarna
FK Göingarna
LK Myran
Råby FK
Lyckeby
Heleneholms IF
FK Snapphanarna
Växjö Löparklubb
Råby FK
Södra Rörums IF
Härlövs IF
Färlöv
Emmislöv
Ryssbergets IK
Kristianstad
OK Silva
Heleneholms IF
Orehagen Näsum
Södra Sandby
Tomelilla
Gävle
Scania Fritid
Kristianstads
Triathlon Klubb
Tullens IF
Olofströms Fritidsklubb
Team Blekinge
Oxie
Bromölla
Valje
Hällevik
Främmestads IK
Datacentralens IS
Lund
SAS
Bromölla
Malmö
Kajen Fritid
Karlshamn
UF Contact
1:10:54
1:13:01
1:14:25
1:14:27
1:17:46
1:17:50
1:20:49
1:22:57
1:24:26
1:26:04
1:27:31
1:27:55
1:28:33
1:28:48
1:29:04
1:31:39
1:32:12
1:33:12
1:34:03
1:34:53
1:34:54
1:35:00
1:35:08
1:36:56
1:37:19
1:37:53
1:38:44
1:38:52
1:39:22
1:39:57
1:40:52
1:41:41
1:41:43
1:41:56
1:43:14
1:43:53

1:44:56
1:46:22

1:46:39
1:46:41
1:48:48
1:49:22
1:50:38
1:50:48
1:51:54

1:54:47
2:03:33
2:07:11

2:09:32
2:16:05
KLASS: 24  K Halvmarathon
1.
2.
3.

4.
5.
6.

7.

9.
83
88
87

82
84
89

85
86
81
Ingrid Holmgren
Siw Nyringegård
Charlotte Björkman

Helena Hansson
Wiola Svensson
Cecilia Tornerfelt

Lisa Jansson
Stina Jansson
Birgitta Hanseke
-52
-60
-71

-55
-47
-66

-82
-84
-45
Team Blekinge
Hlk 92
Kristianstads Triathlon Klubb
Team Blekinge
Ryssbergets IK
Hässleholms Tekniska Skola
Främmestads IK
Främmestads IK
Malmö
1:35:14
1:37:12
1:43:52

1:44:24
2:05:13
2:08:34

2:10:42
2:10:42
2:14:13